Chwila z książką Pacjentka

Psychologia zbrodni

Kryminały są bardzo popularne w ostatnich latach. Autorzy chętnie podejmują temat zbrodni, z dużą dozą pewności zakładając zainteresowanie tym wątkiem ze strony czytelników. I choć każdego roku na rynku wydawniczym pojawia się mnóstwo książek ze zbrodnią w roli głównej, to stosunkowo nieliczne tytuły traktują o jej psychologicznych aspektach. Tym większej uwagi jest godna Pacjentka. Za powstanie tej powieści odpowiada Alex Michaelides, autor dobrze zorientowany w meandrach psychoterapii. To ważne dla fabuły, opartej na relacji tytułowej pacjentki z psychiatrą.

Dlaczego ludzie popełniają zbrodnie?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w prosty sposób. Za każdą zbrodnią kryje się nieco inna historia. Alex Michaelides pokazuje natomiast, że taka opowieść nie zawsze jest czarno-biała. W biografii mordercy da się natomiast zauważyć mnóstwo szarości. Wydarzeń i doświadczeń, które w zasadniczy sposób mogły go ukształtować. Nie chodzi o tłumaczenie czy usprawiedliwianie. Pacjentka to historia kobiety, która zabiła męża. Początkowo czyn ten wydaje się zupełnie nie mieć sensu, potem na jaw wychodzą nowe fakty. Ich znajomość nie sprawia, że Alicia Berenson zaczyna być postrzegana jako niewinna. Obserwator może w niej jednak dostrzec pełnowymiarową postać. Kogoś z historią, której sama zainteresowana nie zawsze jest świadoma. A mimo to przeszłość potrafi kierować jej wyborami. Trochę podobnie jest z Theo Farberem. Terapeuta za wszelką cenę chce pomóc swojej pacjentce. Jednak także on ma swoje motywacje. Staną się one znane czytelnikowi dopiero na pewnym etapie śledzenia fabuły.

Wciągający thriller psychologiczny

Z tematem zbrodni fani gatunku zdążyli się już oswoić. Jednak oryginalny thriller psychologiczny to dla czytelników wciąż nie lada gratka. Alex Michaelides zapewnił im świetną rozrywkę i niemałą zagwozdkę. Śledzenie losów głównych bohaterów skłania do podejrzeń i domyślania się, co się za chwilę wydarzy. Z Pacjentką trudno się rozstać, więc książkę tę wielu przeczytało w krótkim czasie. To świetna rozrywka, w sam raz na wakacyjny wypad lub spokojny wieczór w domu. Aż do końca trudno się domyślić, co się jeszcze wydarzy. Zapewne dlatego omawiana książka należy do chętniej wybieranych w kolejnych miesiącach. Trzeba ją docenić zwłaszcza za:

  • jedyną w swoim rodzaju fabułę,
  • oryginalne i wiarygodne postacie,
  • dobry styl pisarski.

Thriller psychologiczny to z pewnością jeden z gatunków, którym warto dać szansę. Takie książki pozwalają się sporo nauczyć i lepiej zrozumieć meandry ludzkiej psychiki. Pacjentka na długo zostaje w pamięci.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com